Logo-Majdaonica
Svakog prvog četvrtka u mesecu u DKC Majdan održava se Logo-Majdaonica! Program se odvija u grupi od 6-8 dece sa roditeljima u period od 17:00 do 17:45
Uzrast dece: od 6 do 30 meseci. U grupi sa roditeljima i njihovim mališanima, uz stručno vođenje i podršku Tanje Lukovac, logopeda-mastera, uz stručne savete i odgovore na Vaša pitanja, naučićemo kako da pravilno stimulišemo psihomotorni razvoj deteta, kroz igru, bez straha, sa mnogo ideja i raznih vežbica.
Za decu rođenu sa izvesnim rizikom, sprovodimo poseban program vežbi. Na raspolaganju će biti Progovorilica sa setom didaktičkih kartica u boji uz poseban popust od čak 50% za sve polaznike.
Da se podsetimo
Značaj ranog tretmana
Ako se neki segmenti govorno – jezičkog razvoja ne pojave u određenom periodu, može, više ili manje, doći do disharmoničnog razvoja I dete počinje da pati. Dete ne ume da se pravilno i adekvatno izrazi, često je nezadovoljno i često postaje nezadovoljno, nekada i agresivno. Od trenutka otkrivanja do uspostavljanja dijagnoze o razvojnom odstupanju, nekada protеknе prиlиčno vremena. Potrebno je znati, ukoliko roditelji dobiju „savete“ da je dete malo, i da treba sačekati dok ono napuni određeni broj godina, da se tek onda jave logopedu, ne ide u korist detetu.Prva tri meseca verbalna komunikacija je period refleksnih aktivnosti kao i odgovor na spoljne stimuluse,beba se osmehuje i guče.Zadovoljavajući potrebe deteta bogati i verbalnu komunikaciju.To naročito treba primrnjivati kod dece čije su majke imale rizične trudnoće.
Prevencija govorno-jezičkih smetnji
Kako i kada započeti prevenciju? Na ovo pitanje ovako odgovara jedna engleska poslovica: „20 godina pre rođenja”. Dakle, vaspitanje govora moramo početi od vaspitanja sopstvenog govora.Sa prevencijom poremećaja govora bi trebalo započeti mnogo pre rođenja bebe. Roditelji nasleđivanjem svojoj deci predaju predispoziciju govorne i komunikativne sposobnosti, preko genetskog mehanizma nasleđivanja. U slučaju genetskih bolesti u porodici, abnormalnih prethodnih trudnoća ili starosti majke preko 35 godina, neophodna su genetska ispitivanja. Od velikog su značaja optimalno dobri uslovi tokom čitave trudnoće, naročito u prvom tromesečju, kada se formira nervni sistem deteta i dešava ukupna organogeneza. Većina malformacija lica i govornih organa (rascepi, nepravilnosti vilica) nastaje u toku embrionalnog razvoja i mogu biti prouzrokovane: konzumiranjem alkohola, pušenjem, oblačenjem tesne i neudobne odeće, određenim bolestima majke, toksikozom, trovanjem, psihičkim i fizičkim traumama tokom trudnoće. Kada uzmemo u obzir sve navedeno, jasna je smisao poslovice „20 godina pre rođenja”. Uopštene mere prevencije su potrebne svakom detetu i ispoljavaju se u zdravom životu svakog roditelja, pre i tokom trudnoće majke, u ispravnoj i bogatoj stimulaciji razvoja govora. Ipak, postoji grupa dece koja zahteva specifičnu i intezivniju prevenciju. To su deca koja spadaju u „rizičnu grupu“.
Bolje sprečiti nego lečiti
Značaj preventivnog rada za „riziko decu“
Kako bi se izbegle ili smanjile govorno-jezičke poteškoće na što je moguće mаnju mеru stimulativni pristup za razvoj komunikativnih i govorno-jezičkih sposobnosti.
„Riziko dece” na rođenju, trebalo bi da otpočne od samog rođenja, savetima datim roditeljima kako da sprovode stimulativni rad, i habilitacionim postupcima.